Arhiva

2015.


XIV festival bosanskohercegovačke drame Zenica-Sarajevo 2015.

Selektori: Nedžad Fejzić i Hazim Begagić
Stručni žiri: Darko Lukić, Slađana Kilibarda i Alen Muratović
Žiri publike: Merima Bećirović-Hadžimusić, Una Selimović, Merima Handanović

 

Predstave u Takmičarskom programu

  1. HRVATSKO NARODNO KAZALIŠTE U MOSTARU & NARODNO POZORIŠTE U MOSTARU
    Dragan Komadina: 'AJMO NA FUKA
    Režija: Dragan Komadina
  2. WIEN KULTUR & I TREMBELS & INTERNACIONALNI TEATARSKI FESTIVAL MESS & BOSANSKO NARODNO POZORIŠTE ZENICA
    Almir Imširević & Doruntina Basha & Almir Bašović: BALKANSKI REKVIJEM
    Režija: Stevan Bodroža
  3. BOSANSKO NARODNO POZORIŠTE ZENICA
    Amir Bukvić: KO JE SRUŠIO BERLINSKI ZID
    Režija: Aida Bukvić
  4. INTERNACIONALNI TEATARSKI FESTIVAL MESS & SARAJEVSKI RATNI TEATAR SARTR
    Bojana Vidosaljević & Adnan Lugonić & Dario Bevanda: KOKOŠ
    Režija: Selma Spahić
  5. NARODNO POZORIŠTE U SARAJEVU & KAMERNI TEATAR 55, SARAJEVO & SARAJEVSKI RATNI TEATAR SARTR
    Selma Spahić: SKUPŠTINA
    Režija: Selma Spahić
  6. POZORIŠTE PRIJEDOR
    Darko Cvijetić: FENIČANKE, MATERIJALI
    Režija: Darko Cvijetić
  7. NARODNO POZORIŠTE - NARODNO KAZALIŠTE - NÉPSZÍNHÁZ, SUBOTICA (REPUBLIKA SRBIJA)
    Selma Spahić & Marko Milosavljević & Dino Pešut & Vladimir Grbić & Minja Peković & Milan Vejnović & Marko Makivić: NATATORIJUM
    Režija: Selma Spahić
  8. ISTANBUL DEVLET TIYATROSU (REPUBLIKA TURSKA)
    Almir Imiširević: KAD BI OVO BIO FILM...
    Režija: Bilge Emin
  9. KAMERNI TEATAR 55, SARAJEVO
    Derviš Sušić: TEFERIČ
    Režija: Aleš Kurt

 

Dodijeljene nagrade

  • Nagrada „Miodrag Žalica“ za najbolji izvedeni bosanskohercegovački dramski tekst - Almir Imširević za tekst Kino oko  (Bosansko narodno pozorište Zenica & Wien Kultur, BMUKK, I Trembles Verein für freies Theater, Hundsturm & Internacionalni teatarski festival MESS);
  • Glavna nagrada Festivala za najbolju predstavu u cjelini - Balkanski rekvijem (Bosansko narodno pozorište Zenica & Wien Kultur, BMUKK, I Trembles Verein für freies Theater, Hundsturm & Internacionalni teatarski festival MESS);
  • Nagrada za najbolju režiju - Stevan Bodroža za režiju predstave Balkanski rekvijem (Bosansko narodno pozorište Zenica & Wien Kultur, BMUKK, I Trembles Verein für freies Theater, Hundsturm & Internacionalni teatarski festival MESS);
  • Nagrada za najbolje glumačko ostvarenje (najboljeg glumca) - Robert Finster za ulogu N.N. u predstavi Balkanski rekvijem (Bosansko narodno pozorište Zenica & Wien Kultur, BMUKK, I Trembles Verein für freies Theater, Hundsturm & Internacionalni teatarski festival MESS);
  • Nagrada za najbolje glumačko ostvarenje (najbolju glumicu) - Sylvia Haider za ulogu Zoje u predstavi Balkanski rekvijem (Bosansko narodno pozorište Zenica & Wien Kultur, BMUKK, I Trembles Verein für freies Theater, Hundsturm & Internacionalni teatarski festival MESS);
  • Nagrada za najbolje glumačko ostvarenje mladog glumca / glumice - Boris Ler za ulogu Prebijenog u predstavi Teferič (Kamerni teatar 55, Sarajevo);
  • Nagrada za najbolju epizodnu ulogu - Jelena Kordić-Kuret za ulogu Bake u predstavi Kokoš (Internacionalni teatarski festival MESS & Sarajevski ratni teatar - SARTR);
  • Nagrada „Radovan Marušić“ za najbolje likovno oblikovanje predstave (scenografiju ili kostimografiju) - Vedran Hrustanović za scenografiju u predstavi Balkanski rekvijem (Bosansko narodno pozorište Zenica & Wien Kultur, BMUKK, I Trembles Verein für freies Theater, Hundsturm & Internacionalni teatarski festival MESS) i Adisa Vatreš Selimović za kostimografiju u predstavi Teferič (Kamerni teatar 55, Sarajevo);
  • Nagrada za najbolju scensku muziku - Draško Adžić za muziku u predstavi Natatorijum (Narodno pozorište - Narodno kazalište - Népszínház, Subotica);
  • Nagrada „Antun Marinić“ za najbolju koreografiju ili scenski pokret - Sanja Burić za scenski pokret u predstavi Balkanski rekvijem (Bosansko narodno pozorište Zenica & Wien Kultur, BMUKK, I Trembles Verein für freies Theater, Hundsturm & Internacionalni teatarski festival MESS);
  • Specijalna nagrada Stručnog žirija - Istanbul Devlet Tiyatrosu (Državni teatar Istanbul) za afirmaciju bosanskohercegovačkog dramskog teksta u turskom teatarskom prostoru;
  • Specijalna nagrada Stručnog žirija - predstava 'Ajmo na fuka (Hrvatsko narodno kazalište u Mostaru & Narodno pozorište u Mostaru) za odlučan iskorak teatra prema novim mogućnostima umjetničke saradnje.

 

Nagrada publike za najbolju predstavu - Balkanski rekvijem (Bosansko narodno pozorište Zenica & Wien Kultur, BMUKK, I Trembles Verein für freies Theater, Hundsturm & Internacionalni teatarski festival MESS).

 

Specijalna nagrada „Adem Ćejvan“, dugogodišnjem, zaslužnom i uglednom bosanskohercegovačkom glumcu / glumici - Dobrica Agatonović - Aga za sjajne glumačke kreacije i ukupan doprinos razvoju teatarske umjetnosti u Bosni i Hercegovini.